Me një ferman të rremë shtiu në dorë qytetin e garnizonin dhe kështu më 28 nëntor 1443 u shpall rimëkembja e principatës së Kastriotëve. Mësymja filloi më 28 maj, në katër drejtime kryesore: Korçë, Elbasan, Berat e Përmet. Read the publication . Tre ngjarjet me te medha te historise tone kane ndodhur pikerisht ne kete date. Pasi kishte braktisur osmanët në betejën e Nishit (3 nëntor), Skënderbeu, në krye të 300 kalorësve, u kthye në trojet e tij dhe u bë sundimtar i Krujës, duke ringjallur Principatën e Kastriotëve. Me një ferman të rremë shtiu në dorë qytetin e garnizonin dhe kështu më 28 nëntor 1443 u shpall rimëkembja e principatës së Kastriotëve. Mbi kështjellën e Krujës u ngrit flamuri me shkabën e zezë dykrenare. Në këtë datë në dy vite të ndryshme kanë ndodhur dy ngjarje historike që kanë shenjuar historinë e Shqipërisë. Në vitin 1443, më 28 nëntor heroi ynë kombëtar Gjergj Kastriot Skënderbeu çliroi Krujën nga pushtimi osman dhe ngriti flamurin kombëtar mbi kalanë e saj. Markete . 28 Nëntori 1443 ditë e Lirisë dhe rikthimit te rrënjët europiane të Arbërisë. Gjithashtu, me 28 Nëntor 1912, Ismail Qemaili në Vlorë e ngriti Flamurin kombëtar dhe shpalli […] Kryengritja e Pergjithshme Çlirimtare (nentor 1443) ... Kur zbardhi dita, më 28 nëntor të vitit 1443, krutanët i kishte pushtuar një gëzim i papërmbajtur dhe, siç shprehet Barleci, "të gjithë kishin në gojë lirinë, kudo oshëtinte zëri i ëmbël i lirisë". Veshje. Data 28 nëntor, ngërthen në vete disa periudha të rëndësishme historike të shqiptarëve në shekuj. Fëmijë. Urime 28 Nëntori, një ditë feste aq të vjetër që pak shtete e kanë, gati 600 vjeçare, që kur Skënderbeu e rinisi ribërjen e shtetit të Arbërit (shekulli i 12-të, gati 900 vjet ma parë), me ngritjen e flamurit me shqiponjë dykrenore (e zezë), në fushë të kuqe, simbolikë e gjakut, në Krujë me 1443, […] Gjatë dhjetorit, Shqipëria e Mesme dhe e Veriut u spastruan nga forcat Çmenduria na bashkon. Në këtë mënyrë, u shpall fitorja ndaj Perandorisë Osmane dhe shpallja e pavarësisë, shkruan gazeta inFokus. Më 28 Nëntor 1443 Skënderbeu dhe forcat e tij çlirojnë Krujën dhe ngrenë flamurin kuq e zi. Elektronikë. Nëntor po kaq i rëndësishëm si ky i vitit 1443 ishte edhe ai i pas 469 viteve. 28 Nëntori – dita e Flamurit është festë kombëtare, është ditë e bashkimit për të gjithë shqiptarët sepse me këtë datë ndodhën shumë ngjarje historike për shqiptarët. Shqipëria mbush sot 108 vite që nga shpallja e Pavarësisë, më 28-nëntor të vitit 1912. LifeStyle. Fjalimi i Skënderbeut nxiti frymën atdhedashëse. Të tilla sot janë dy shtete shqiptare në Evropë: Shqipëria dhe Kosova. Kështu qe në Krujë, më 1443, në Vlorë më 1912 e në Prishtinë, më 1999. Ndajeni . Fjalimi i Skënderbeut nxiti frymën atdhedashëse. Mbi kështjellën e Krujës u ngrit flamuri me shkabën e zezë dykrenare. 575-vjetori i ngritjës së flamurit kuq e zi në Krujë nga Gjergj Kastrioti Skënerbeu. Ramazan Çeka – Me këngëtaren e mrekullueshme Alma Velaj, besnike e… LifeStyle. Shumë arsye për festë po permendën, por fillet janë me 28 nëntor 1443. 577 vjet më parë, më 28 nëntor 1443, Heroi ynë Kombëtar Gjergj Kastrioti – Skënderbeu në prani të krutanëve (banorëve të Krujës) ngriti flamurin e Lirisë (atë të Kastriotëve) mbi muret e Kështjellës në Krujë. Nga Jusuf Buxhovi. 28/11/2020 11:29 Ishte data 28 nëntor 1443, kur heroi ynë kombëtar Gjergj Kastriot Skënderbeu do të çlironte Krujën nga pushtimi osman dhe do të ngrinte flamurin kombëtar mbi kalanë e saj. Kur Skënderbeu hyri në Krujë, i hoqi flamujt turq e vendosi atë të vetin me shqipën e zezë dykrenare mbi sfond të kuq, ndërsa populli thërriste : Rrofsh, rrofsh Skënderbeg ! Fillimisht, në këtë muaj, më 28 nëntor të vitit 1443, Gjergj Kastrioti Skënderbeu, ngriti flamurin kombëtar në kalanë e Krujës. 28 Nëntorët e krenarisë kombëtare. 27 Nëntor, 2020 - 9:57 am. 28 Nëntori festë e të gjithë shqiptarëve: Gëzuar! Më 28 Nëntor 1443 Skënderbeu dhe forcat e tij çlirojnë Krujën dhe ngrenë flamurin kuq e zi. Snapshop. 28 Nëntori shënon ditë krenarie e shprese për çdo shqiptar. Lexo edhe : Deputeti i Bindjes Demokratike në mbështetje të Topallit. Repartet partizane, duke u tërhequr në mënyrë të organizuar, ngritën një varg kurthesh, qëi shkaktuan dëme të mëdha armikut. Pasi kishte braktisur osmanët në betejën e Nishit (3 nëntor), Skënderbeu, në krye të 300 kalorësve, u kthye në trojet e tij dhe u bë sundimtar i Krujës, duke ringjallur Principatën e Kastriotëve. On November 28, 1443, the great Gjergj Kastrioti Skanderbeg raised the national flag in Kruja's castle. Në prani të gjithë krutanëve mbi muret e kështjellës së Krujës u ngrit flamuri i lirisë, ai i Kastriotëve. Schau dir bei TikTok kurze Videos über #28nentor1443 an. Krujë, 28 nëntor 1443 FJALIMI I GJERGJ KASTRIOTIT PARA TRIMAVE TË TIJ PAS KTHIMIT NË ATDHE "Kapedanë dhe ushtarë trima. Shkruan Valon Syla Ishte mëngjes i ftohtë 28 nëtori i vitit 1443, kur krutanët panë një trupë prej 300 kalorësish, që hyri rrugëve të ngushta … Shiko komentet. Këtë rast e shfrytëzoi Gjergj Kastrioti Skënderbeu për tu kthyer në atdhe. Kremtimi 28 nëntorit mbart një rëndësi të veçantë pasi më 28 nëntor të vitit 1443 Gjergj Kastrioti-Skënderbeu ngriti flamurin në kalanë e Krujës. Me 28 Nëntor 1443, Skënderbeu në Kështjellën e Krujës e ngriti Flamurin Kombëtar. Më 28 Nëntor, të gjithë shqiptarët, në trojet e tyre dhe kudo jetojnë e punojnë nëpër botë, kremtojnë me krenari dhe emocion, Ditën e shpalljes së Pavarësisë së Shqipërisë nga perandoria otomane turke. Prandaj, nuk është aspak rastësi që shqiptarët janë ndër të paktët popuj, i cili, duke treguar respektin e skajshëm ndaj këtij simboli, e ka lartësuar atë edhe në simbolin tjetër, himnin kombëtar. 28 Nëntori është i shenjtë për historinë tonë kombëtare sepse disa nga ngjarjet më të mëdha të historisë sonë kanë ndodhur pikërisht në këtë datë. Para pesë shekujsh me 28 nëntor 1443 heroi legjendar Gjegj Kastrioti Skënderbeu në këtë datë ngriti në Krujën historike dhe u betua në këtë flamur dhe qëndroi krenar përpara hordhive osmane duke shpëtuar krishtërimin europian. Historia njeh vetëm realitetet, që i vendos logjika e saj, që rëndom përcaktohen nga fitimtarët dhe interesat e tyre. E po më 28 nëntor, por në vitin më të largët 1443, Gjergj Kastrioti Skënderbeu ngriti flamurin kombëtar në kalanë e Krujës. Dhurata. Print. Fillimi i pretendimeve për një territor dhe shtet shqiptar. Shtëpi. Hushi Agim – Bravo nga zemra! 28 Nëntori është ditë e veçantë për shqiptarët. 28 nëntor, 2013 Astrit Lulushi Gjergj Kastrioti. Kozmetikë. Sot data shënon 28-nëntor, një ditë e shënuar për të gjithë shqiptarët e cilësuar edhe si “Dita e Flamurit”. Luftime të ashpra u zhvilluan kudo. Po në të njëjtën datë, pas 469 vjetësh, në 28 nëntorin e 1912-ës, diplomati i shquar, Ismail […] Tre ngjarjet me te medha te historise tone kane ndodhur pikerisht ne kete date. Dita e Flamurit 28 Nëntor 1443 Dita e Pavarësisë 28 nëntor 1912 Ditëlindja e Adem Jasharit 28 nëntor 1955 Dita e Shpalljes së UÇK-së 28 nëntor 1997. Për shkak të koronavirusit, si asnjë herë tjetër, 28 nëntori i sivjetëm kremtohet nё mёnyrё tё thjeshtё, nëpër shtëpi. Nëntori i dytë, ishte Nëntori i Ismail Qemalit, kur në Vlorën heroike, ngritët flamuri, si shenjë e Pavarësisë së shtetit shqiptar. LifeStyle. #28nentor1443 | 2710 Personen haben sich das angeschaut. Po më 28 nëntor 1443, heroi ynë kombëtar Gjergj Kastriot Skënderbeu çliroi Krujën nga pushtimi osman dhe ngriti flamurin kombëtar mbi kalanë e saj. Më 28 nëntor 1443 i madhi Gjergj Kastrioti Skënderbeu, ngriti flamurin kombëtar në kalanë e Krujës. Tre nëntorët shqiptarë: 1443, 1912 dhe 2008. Pasi çliroi Krujën me 28 nëntor 1443 ngriti flamurin e Kastriotëve, flamur të kuq me shqiponjë të zezë dykrenore. LifeStyle. Ashtu si ju kujtonja, ashtu ju gjeta, stërnipër të thjeshtë të një race të vjetër dhe bujare, trima dhe besnikë të patronditur të vendit dhe të mbretit tuaj. Tregon se shqiptaret jane trima dhe nuk frikesohen nga armiqte e tyre. Restorante. culture culture Less. Pasi kishte braktisur osmanët në betejën e Nishit (3 nëntor), Skënderbeu, në krye të 300 kalorësve, u kthye në trojet e tij dhe u bë sundimtar i Krujës, duke ringjallur Principatën e Kastriotëve. Të gjitha Personi modern Psikologji Shëndeti Sociale Thashetheme. Më 28 nëntor 1912, Ismail Qemali ngriti flamurin në Vlorë dhe shpalli pavarësinë e Shqipërisë. 28 nëntori është një nga ditët më të bekuara te kalendarit shqiptar. Në vitin 1443 trupat hungareze të komanduara nga Janosh Huniadi u futën në thellësi të Ballkanit dhe në nëntor u ndeshën me ushtrinë osmane duke e thyer. 28 Nëntor 1443 by lek pervizi. Më 28 nëntor 1443, rikthehet në Krujë Gjergj Kastrioti – Skënderbeu, ku ngriti Flamurin Kombëtar. 469 vite më vonë, më 28 nëntor 1912, i quajtur gjithashtu si Nëntori i dytë, u shpall Pavarësia e Shqipërisë nga Ismail Qemaili, i cili ngriti flamurin në Vlorë. Re: ~ 28 Nëntori- Dita e Flamurit ~ Kjo date eshte si e shenjte per historine tone kombetare. K Hasa Postuar ne 28 Nentor 2020,22:13:05 0. Kjo ditë është festa më e madhe kombëtare për ne shqiptarët pasi brenda saj festojmë shumë festa. Lajme. Më 28 nëntor 1443 Skënderbeu dhe forcat e tij çlirojnë Krujën dhe ngrenë flamurin kuq e zi. Një tregim se pse e festojmë 28 nëntorin. Pasi kishte braktisur osmanët në betejën e Nishit (3 nëntor), Skënderbeu, në krye të 300 kalorësve, u kthye në trojet e tij dhe u bë sundimtar i Krujës, duke ringjallur Principatën e Kastriotëve. 28 Nentori eshte dita me e shenuar ne historine tone. Muhamed B. Sytari – Rrugicave të lagjeve tona muslimane… LifeStyle. Kryengritja çlirimtare u bë e përgjithshme. Kryengritja çlirimtare u bë e përgjithshme. Kjo ditë që shënon dy ngjarjet më të rëndësishme historike në vend, dhe festohet nga të gjithë shqiptarët kudo në botë. Më 28 Nëntor, të gjithë shqiptarët, në trojet e tyre e nëpër botë, kudo jetojnë e punojnë, kremtojnë me krenarinë dhe emocionin e përvitshëm, Ditën e shpalljes së Pavarësisë së Shqipërisë nga perandoria otomane turke. Farmaci. 1443 - Skënderbeu dhe forcat e tij çlirojnë Krujën dhe ngrenë flamurin kuq e zi. -Flamuri yne tregon bukurine e kombit tone , atdheut tone , vendit tone. Enjoy the videos and music you love, upload original content, and share it all with friends, family, and the world on YouTube. Nëntori i parë i shënuar në historinë tonë ishte më 28 Nëntor 1443, kur kryetrimi e Heroi ynë kombëtar, Gjergj Kastrioti Skënderbeu arriti në Krujë, për të krijuar lavdinë e pamposhtur ndër shekuj. S'është as e re, as e papritun pamja që kam sot përpara syve.